Łąka kwietna w Sobótce

Pierwszy projekt łąki kwietnej w Sobótce koło Wrocławia

DJeden z naszych pierwszych projektów to właśnie projekt łąki kwietnej w naszej gminie. Główny założeniem projektu jest szerzenie wiedzy na temat owadów żyjących dziko dookoła nas. Dlatego właśnie postanowiliśmy stworzyć miejsce przyjazne owadom, które da lokalnej społeczności możliwość uczestniczenia w życiu ... łąki :D Tak jest w życiu łąki.

Branie udziału w życiu łąki. Cóż to oznacza? No więc, jako że jestem edukatorem i pszczelarzem zarazem, gdzieś z tyłu głowy odczuwam potrzebę dzielenia się swoją wiedzą pszczelarską i dbaniem o pozostałe owady zapylające w otoczeniu. Dlatego właśnie powstała fundacja i dlatego właśnie zaczynamy projekt związany właśnie z budową łąki kwietnej dla owadów zapylających, w której sąsiedztwie postanowiliśmy postawić mini pasiekę edukacyjną. 

To właściwie tyle słowem wstępu, teraz przejdziemy do rzeczy, czyli kosztów, planów i wielu innych powiązanych z tym rzeczy. 

Jak to ma działać ?

Gdzie będzie łąka?

No więc jak możecie się domyślać nasza łąka kwietna będzie znajdowąć się na terenie Sobótki. Zależało nam na tym by byla ona maksymalnie oddalona od zabudowań ludzkich, by nie powodować u lokalnej społeczności nadmiernego strachu przed owadami z łąki. Zdajemy sobie sprawę że zakładanie łąki w środku miasta byłoby czymś w rodzaju porażenia prądem z gniazdka sieciowego, czyli szokiem dla lokalsów :D Dlatego nasza łąka będzie znajdowała się pod lasem i żeby się do niej dostać będzie trzeba będzie przedostać się przez szereg krzaczorów i zarośli :D Poniżej zaznaczyłam dla Was gdzie dokładnie będzie łąka.  

Kwiaty Kwiatuszki

No więc główną ideą zakładania łąki kwietnej 
jest stworzenie bazy pożytkowej dla owadów na naszej okolicy.  Nie chodzi tutaj o stworzenie łąki typowo pod pszczoły miodne, bo wielu z Was może tak pomyśleć, bo przecież Borak jest pszczelarzem i pewnie chce miód wycisnąć pod przykrywką jakiejś łąki kwietnej. Widzicie jak zaczynałem przygodę w pszczołami to powstały Ślężańskie Miody, czyli w tej chwili już marka, a ja w tym czasie uczyłem się o pszczołach  i ich życiu. Miodu przez pierwsze 2-3 lata było tyle co kot napłakał do miski z mlekiem, więc można powiedzieć przywykłem do nie osiągania ogromnych ilości miodu i tak powstała idea "Chronimy bzykający świat słodkości" czyli motto SM i obecnej Fundacji.  Widzicie po około 6 latach z pszczołami brakuje mi nadal wiedzy na wielu płaszczyznach, ale coś co jest pewne to że musimy wziąć się ostro do roboty, bo mamy przewalone. Dlaczego? Odróbcie lekcje z bioróżnorodności i pogadamy. 

Bzykamy ile wlezie

Tak jak już wspominałem w wielu materiałach, czy to Fb czy video, na naszej łące kwietnej ma powstać mini pasieka. Około 4-5 rodzin pszczelich. Po co? Tak żeby wykręcić 100 kg miodu. Żarcik. Naszym celem jest stworzenie miejsca gdzie pod naszym nadzorem będzie można obejrzeć z bliska rodzinę pszczelą. Co w tym niezwykłego? Ano obserwacje będziemy prowadzić w parach, dość niezwykłych parach, bo w parach rodzic dziecko. Co dwa tygodnie w dzień wolny od pracy, będziemy prowadzić monitoring rozwoju pasieki i naszej łąki. Takie lekcje mają na celu przybliżyć rodzinom pszczoły i wyrwać je z domu na odpoczynek na łące :D 

Coś co boli, czyli koszty

How much is the fish

Polska to kraj gdzie rozmowy o pieniądza są cieżkie i otwarcie raczej nikt tego nie robi, bo to temat TABU. Nie mówcie że tak nie jest, bo przecież wiemy że tak jest. Do rzeczy. Żeby wypalił nasz projekt musimy uzbierać trochę kasy, mamony, kwitów, czy jak wolicie złotówek. Przedstawiam Wam jak to wygląda .

  •  Dzierżawa gruntu - żeby wogóle powstała nasza łąka musimy mieć fizyczny teren żeby zasiać kwiaty. Obok widzicie teren który chcemy wydzierżawić od gminy Sobótka. Po pewnym czasie otrzymaliśmy pozwolenie na nasz projekt. Ponieważ działka którą widzicie ma ponad 3 hektary, koszt dzierżawy jest dla nas, nowo powstałej organizacji, spory i wynosi trochę ponad 3 tyś złotych.  
  • Koszt nasion - cóż przyznam szczerze że zaskoczył mnie on, ale jak porównałem ceny rynkowe i naprawdę mamy dobrą cenę.  No więc koszt zakupu nasion dla obsiania terenu o powierzchni 1 hektara (czyli 1/3 działki) to około 8 tyś złotych. Tyle kosztuje 20 kg nasion roślin miododajnych do naszej łąki. Tak wiem. Za tą kasę można kupić paroletniego Golfa albo jakiś innych wehikuł. Na mapce pozycja łąki numery, 2, 3 i 4 
  • Pasieka edukacyjna - żeby przeprowadzić lekcje musimy w punktach nr. 1 postawić parę uli. W właśnie w tych miejscach będziemy Was edukować. Żeby sfinansować zakup uli i strojów dla rodziców z dziećmi napisaliśmy projekt grantowy do funduszy małych inicjatyw. Tutaj macie link do tych grantów - GRANT 
    Wnioskowaliśmy o grant w wysokości 4 tyś. złotych. 
  • Dodatkowe koszty - Jeśli spojrzeć jeszcze szerzej, to zauważycie jeszcze szereg innych kosztów. Musimy ogrodzić teren pasieki. Udało nam się zorganizować słupki ogrodzeniowe za darmo od firmy z kotliny kłodzkiej, natomiast musimy jeszcze zakupić siatkę ogrodzeniową. Musimy wyczyścić teren wjazdu dla traktora który przeora pole w celu zasiania nasion. Te dodatkowe koszty to jakiś kolejny tysiąc złotych. 
Finansowanie

Zbiórka społecznościowa

Jedną z opcji realizacji tego projektu jest coś co już znamy, czyli zbiórka społecznościowa. Zbiórka funduszy w ten sposób transparentny i może być realizowany na skalę ogólnopolską. Są jednak dwa ale. Jedno małe i jedno duże. Małe to to że musielibyśmy oddać około 10% kwoty portalowi, który prowadziłby zbiórkę i drugie większe ale to to że w zamian za wsparcie, trzeba zaoferować potencjalnym wspierającym nagrody za wsparcie. Jak fundacja nie posiadamy póki co nagród na takie nagrody i musielibyśmy polegać na potencjalnych sponsorach i ludziom którzy bezinteresownie wpłacili na rozwój projektu.  

Zrzutka na koncie fundacji

Na naszej stronie głównej kończymy ze współpracy z PAYU konfigurację narzędzia, dzięki któremu w szybki sposób będzie można wesprzeć kont rozwoju fundacji, w tym projektu łąki kwietnej. Ta zbiórka kosztów będzie polegała na zakupie tak jakby cegiełek. Będziecie mogli wpłacić  dowolną kwotę lub wybrać z listy kwotę. Jest to narzędzie stałe, które będzie ciągle wisiało na naszej stronie. 

Co wy na to?

Dajcie znać co o tym sądzicie. Pomysł samej łąki jest śmiały i korzyści będę Wam przedstawiał na filmach poniżej :D